Porady dla Kandydatów: Jak odbyć udaną rozmowę kwalifikacyjną?

Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych kryteriów na podstawie których pracownik jest przyjmowany do pracy. Dlatego, od tego jak wypadniemy podczas rozmowy w dużej mierze zależy to, czy zostaniemy w firmie zatrudnieni. Umiejętność zaprezentowania się w jak najlepszym świetle sprawia, że zwiększymy swoje szanse na otrzymanie wymarzonej posady. W końcu pierwsze wrażenie które wywołamy w drugiej osobie podczas pierwszego spotkania, a w tym wypadku w pracodawcy, zostanie najbardziej zapamiętane i może przesądzić o ostatecznym wyniku rozmowy. Oczywiście bezwzględną koniecznością jest udzielanie tylko prawdziwych informacji! Co zatem zrobić, aby wrażenie które wywrzemy było jak najlepsze? Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, aby pracodawca dobrze nas zapamiętał i chciał dać nam szanse zaprezentowania swoich umiejętności w pracy?

Oto kilka rad, jak odbyć udaną rozmowę kwalifikacyjną:

  • Sprawdź informacje!

Podstawową i najważniejszą kwestią jest dokładne zapoznanie się z działaniami podejmowanymi przez firmę w której chcielibyśmy podjąć prace oraz na temat jej ogólnych wyników w branży. Bardzo ważnym jest przyswojenie wiedzy na temat najważniejszych osiągnięć firmy, produktów które oferuje na rynku, czy usług, które świadczy. Warto poznać szczegóły dotyczące też takich aspektów jak, np.: ilość zatrudnianych pracowników. Zastanów się również jakie czekają na Ciebie obowiązki po otrzymaniu pracy na danym stanowisku. Jeśli zapoznamy się ze szczegółami i pokażemy, iż interesujemy się kwestiami dotyczącymi potencjalnego pracodawcy, okażemy się rzetelni, sumienni, a przede wszystkim przygotowanymi kandydatami.

  • Zapoznaj się z pracownikami!

Jeśli wiesz, kto będzie prowadził Twoją rozmowę kwalifikacyjną, to nie masz na co czekać! Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić jest zapoznanie się z profilem pracownika, z którym odbędzie się rozmowa. Poczujesz się pewniej, gdy będziesz wiedzieć z kim przyjdzie ci się zmierzyć. Może nie będzie się czym martwić!

  • Sprawdź co może Cię zaskoczyć!

W Internecie dostępne są przykładowe pytania, jakie pojawiają się na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie pytań i przygotowanie sobie odpowiedzi na te pytania. W taki sposób istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że zostaniemy zaskoczeni jakimś niespodziewanym lub dla niektórych kłopotliwym pytaniem np. o to ile chcielibyśmy zarabiać czy co chcielibyśmy robić za pięć lat. Zaskoczenie nie zawsze działa na naszą korzyść!

  • Przygotuj się sam!

Musisz być przygotowany na bardzo szczegółowe pytania dotyczące doświadczenia zawodowego i Twoich planów na przyszłość. Staraj się, aby odpowiedzi były wyczerpujące i przedstawiały Cię w dobrym świetle. Musisz pamiętać o tym, by nie koloryzować informacji na temat własnych umiejętności, osiągnięć i wykonywanych do tej pory obowiązków. Pracodawca obeznany w branży, w większości przypadków rozpozna, jeśli nie będziesz mówić prawdy. Warto przede wszystkim podkreślić swoje zalety, ale też wspomnieć o wadach, jednak warto jest podkreślić jakie działania podejmujemy, by pracować nad konkretnymi wadami! W końcu kto ich nie ma?

  • Jak cię widzą, tak cię piszą!

Pamiętaj, że odpowiednie dobrane ubranie to klucz do sukcesu. Sprawi, że nabierzesz pewności siebie, zaprezentujesz się korzystniej, a także będziesz wyglądać profesjonalnie. Jednak zadbaj o to, żeby ubranie nie było zbyt wyszukane. Masz czuć się wygodnie i przede wszystkim musisz wpisać się w kulturę organizacyjna firmy i obowiązujący w niej dress-code!  

  • Bądź na czas!

Spóźnianie się to najczęściej popełniany błąd na rozmowach kwalifikacyjnych. Sprawia, że nie wypadamy najkorzystniej, przecież pracodawca może pomyśleć, że w zwyczaju mamy spóźnić się, a tym samym możemy nie dotrzymywać terminów w przygotowywaniu i realizacji ważnych zleceń. W ten wyjątkowy dzień, w którym ważą się Twoje losy związane z otrzymaniem tej wymarzonej pracy, postaraj się być o właściwej godzinie, a nawet kilka minut przed czasem. Nie kosztuje to wielu wyrzeczeń, a może naprawdę pomóc w wywarciu pożądanego przez nas wrażenia. Te kilka minut pomoże Ci, aby zapoznać się z kulturą organizacyjną firmy, w której być może będziesz pracować!

  • Pytaj!

Na rozmowie kwalifikacyjnej nie tylko Tobie muszą być zadawane pytania. Jeśli chcesz o coś zapytać, to jest to najlepszy czas. Jednak nie powinno zadawać się pytać na samym wstępie: o podwyżkę czy urlop. Możemy być negatywnie odebrani, jako osoby które więcej oczekują, niż zamierzają dać. Ale dokładne dopytanie o stanowisko o które się ubiegamy lub obowiązki wywrze wrażenie prawdziwego zainteresowania ofertą.

  • Uwierz w siebie!

Bądź osobą, z którą po prostu chce się pracować. Zainteresuj potencjalnego pracodawcę swoją osobą. Nie przechwalaj się, ale też nie bądź przesadnie skromny. Pamiętaj o podstawowych zasadach dobrego wychowania. Bądź miły i kulturalny. Przerywanie rozmówcy nie będzie dobrze odebrane, ani usprawiedliwione stresem. Ale najważniejsze, to uwierzyć w siebie i w to, że mamy do zaoferowania to „coś”, co jest poszukiwane przez pracodawców na rynku pracy.

Nie czekaj! Może rozmowa którą masz przed sobą będzie  decydując dla Twojej kariery?

Pamiętaj, nawet jeśli nie uda Ci się od razu zdobyć pracy o której marzysz, nie oznacza to, że nie możesz pozostawić po sobie wrażenia dobrze przygotowanego profesjonalisty.