Porady dla kandydatów: Jak napisać CV, które zdobędzie uznanie u większości pracodawców?

Przygotowanie idealnego CV nie jest tak trudne jak się wydaje. Przede wszystkim ma zainteresować przyszłego pracodawcę co jednomyślnie oznacza przedstawienie Twoich umiejętności, wiedzy oraz charakteru w jak najlepszy sposób. Najważniejszym zadaniem curriculum vitae jest przekonanie czytającego, że to właśnie Ciebie powinien zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną.

Pisanie CV

Zdjęcie w CV – konieczne?

Pierwszą zasadą jest umieszczenie odpowiedniego zdjęcia. Aby zwrócić uwagę na siebie nie powinniśmy zamieszczać zdjęcia z legitymacji bądź dowodu osobistego. Życiorys z takim zdjęciem w 90% powędruje na tzw. kupkę “nijakie”, skąd do kosza na śmieci tylko jeden rzut. Kontakt wzrokowy to pierwszy bodziec, który działa na człowieka i to właśnie on przyciąga zainteresowanie drugą osobą. Jakość zdjęcia powinna być najlepsza gdyż najlepsze CV musi mieć najlepszą fotografię. Zdjęcie nie koniecznie musi przedstawiać twoją twarz. Aby się wyróżnić można wykorzystać grafikę, która odzwierciedli Twój charakter. Co się dzieje gdy nie zamieścimy zdjęcia? Kandydaci płci męskiej nie są przekreślani za brak fotografii. Co najwyżej takie CV zostanie położone na wspomnianą kupkę ”nijakie”. Sytuacja kobiety jest niestety nieco gorsza. Jeżeli kobieta nie zamieszcza swojej podobizny jest to oczywisty znak, iż nie jest zbyt atrakcyjna. W takim przypadku CV ląduje od razu do kosza. W dobie programów poprawiających urodę (Photoshop) oraz makijażu każdy może wyglądać dobrze. Zatem brak fotografii w życiorysie kobiety jest oznaką lenistwa.

Pisanie CV 2

Twoje doświadczenia – dobrze je opisz

Aby wyróżnić się z tłumu stwórz swoją historię i opowiedz ją w swoim CV. Po pierwsze określ jakie cechy są wymagane na stanowisku, które Cię interesuje i przeanalizuj czy je posiadasz. Zastanów się, czym możesz zainteresować przyszłego pracodawcę i w jaki sposób dochodzisz do sukcesów. Ciężką pracą? Pokaż, jak wspinałeś się po szczeblach kariery. A może jesteś charyzmatyczny i przekonujący? To pokaż w CV, że potrafisz zjednać sobie ludzi.

Twoja historia powinna być przede wszystkim spójna. Jeśli posiadasz poczucie humoru, nie pisz językiem urzędowym. Skrupulatność to Twoje drugie imię? Opisz dokładnie swoje dokonania. Inne wartości będą cenione na stanowisku pracownika biurowego a inne na pracownika salonu kosmetycznego. Pamiętaj o tym.

Warto podkreślić, iż wysyłanie swojego życiorysu gdzie popadnie nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli skończyłeś studia wyższe na kierunku ekonomia i większość CV wyślesz na stanowiska nie związane z Twoim wykształceniem np. na stanowisko kucharza może Cię brak odzewu zmartwić. Niestety nie wybiorą Cię. Kluczem do osiągnięcia znakomitej skuteczności CV jest stworzenie właściwej listy adresowej. Na rynku pracy jesteś sprzedawcą. Towarem jest Twój czas i umiejętności. Trudno, żebyś zakładowi produkującemu garnki sprzedawał doświadczenie w bankowości. Chcesz sprzedawać garnki? Usuń z CV ekonomię i idź na jakiś pokrewny kurs związany z produkcją.

Powodzenia!