Szukasz nowych metod rekrutacji? Innowacyjne rozwiązania czekają na Ciebie

Szukasz nowych metod rekrutacji? Innowacyjne rozwiązania czekają na Ciebie

Czy przeniesienie rekrutacji do mediów społecznościowych na wszystkich jej etapach stanie się kluczem do  sukcesu w procesie uzupełnienia zasobów ludzkich? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej o nowych metodach rekrutacyjnych.

Rynek pracy wciąż potrzebuje wykwalifikowanych pracowników. Wiele firm ma        z tym problem, ponieważ nie wie, jak pozyskać kompetentnych pracowników. Standardowe metody rekrutacyjne nie wystarczają, a kandydaci, którzy odpowiadają naszym kryteriom nie są zainteresowani ofertą pracy. Stopień pozyskiwania pracowników rośnie, a konkurencja między agencjami staje się coraz większa.

W ostatnich latach możemy zaobserwować, że tradycyjne metody rekrutacyjne nie są skuteczne. Ogłoszenia umieszczane w internecie , udział i promocja firmy na targach pracy to często za mało, by znaleźć najlepszych pracowników. W celu  efektywnego pozyskiwania nowych pracowników należy stworzyć profil swojej firmy w internecie, szukać kandydatów na portalach społecznościowych takich jak LinkedIn czy Facebook. Pomyśl, że potencjalni kandydaci aktualnie nie poszukują nowego zatrudnienia, ale może przedstawienie im interesującej oferty pracy skłoni ich do zmiany decyzji. Specjaliści do spraw rekrutacji powinni  stworzyć swój efektywny profil. Posiadanie biznesowego konta jest niezbędne, by być autentycznym w kręgu biznesowym.

Warto podążać za przedstawicielami generacji Y i Z, którzy chętnie czytają blogi, oglądają filmiki, są aktywni w mediach społecznościowych. Dzięki naszej aktywności w social mediach zwiększamy swoje szanse na osiągnięcie celu. Każda firma dbająca o profesjonalny wizerunek powinna tam być, bo jak na razie jest to najlepszy  środek komunikacji.

Dzięki profilom kandydatów znajdujących się na platformach, możesz dowiedzieć się więcej o ich doświadczeniu zawodowym, kompetencjach i  pasjach. Możesz też nawiązać bezpośredni kontakt z tzw. „uśpionymi” kandydatami. Oznacza to, że może Twoja oferta pracy zaciekawi osobę, która zdecyduje się na zmianę pracy.

Warto być aktywnym, dołączać do grup absolwentów szkół wyższych na Facebooku
i LinkedIn, czytać specjalistyczne blogi i przeglądać tematyczne strony internetowe. Pamiętaj, że Twoim celem jest znalezienie najlepszych kandydatów, a to wymaga cierpliwości!

Jeśli udało Ci się znaleźć idealnego kandydata zastanów się, co będzie następnym krokiem, by tego kandydata zachęcić do pracy. Możliwe, że niekoniecznie dotarłeś do profilu osoby, która już dziś chce zmienić pracę. Często po zlokalizowaniu odpowiedniego kandydata rozpoczyna się proces kontaktowania i podejmowania decyzji. Nie zawsze nawiążesz kontakt  za pośrednictwem poczty e-mail, czy mediów społecznościowych. Czasami musisz po prostu zadzwonić i przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną telefonicznie. Przyjrzyj się również doświadczeniu zawodowemu takiej osoby .

Nowym  zjawiskiem jest to, że pokolenie Y nie jest wystarczająco związane
z  miejscem swojej pracy. Może to być Twoją przewagą albo przekleństwem. Twoim zadaniem jest zachęcenie kandydata do Twojej oferty pracy, dlatego warto sięgać po nowe metody rekrutacyjne, które pozwolą Ci znaleźć tych „Najlepszych” .

Czy przeniesienie rekrutacji do mediów społecznościowych na wszystkich jej etapach stanie się kluczem do  sukcesu w procesie uzupełnienia zasobów ludzkich? To Ty musisz to sprawdzić .

Rekrutacja najlepszych kandydatów

Rekrutacja najlepszych kandydatów

Zajmujesz się profesjonalnie pozyskiwaniem i selekcją pracowników? Masz za zadanie wybrać najlepszych? Potrzebujesz doświadczonych pracowników do firmy zgodnie
z oczekiwaniami klienta? Przeczytaj ten artykuł i przekonaj się, że rekrutacja może być prostsza niż myślisz.

Poważnym problemem, z którym borykają się agencje rekrutacyjne jest brak kandydatów do pracy. Od początku roku 2018 wzrasta udział zawodów deficytowych,
a kandydatów chętnych do pracy jest coraz mniej. Obecnie na rynku działa bardzo dużo agencji specjalizujących się w pozyskiwaniu i selekcji pracowników. Konkurencja jest duża. Jak więc wyróżnić się na rynku w pozyskiwaniu kandydatów? Jednym z problemów, przed którym stoją specjaliści jest rekrutacja Pokolenia Y, ponieważ kandydat ma większą możliwość wyboru pracy, niż dotychczas. Badania dowodzą, iż obecnie kandydat sprawdza co najmniej pięć stanowisk pracy i odnotowuje równocześnie informacje o wynagrodzeniu.

Dlaczego tak trudno zrekrutować najlepszych kandydatów? Skupmy się na rozwiązaniu, jak skutecznie  rekrutować pracowników.

Kim są kandydaci, których chciałbyś zatrudnić? Zacznijmy od początku. Zanim opublikujesz ogłoszenie o pracę, musisz przemyśleć wymagania jakimi chcesz się kierować
w wyborze pracownika i stworzyć profil kandydata, którego chcesz zatrudnić. Pamiętaj aby nie myśleć szablonowo!!

Zanim zaczniesz szukać kandydatów na portalach poświęconych poszukiwaniu pracy, skorzystaj z bazy danych, w których być może znajduje się wiele CV spełniających Twoje oczekiwania. A może szukasz kandydatów pełnych pasji? Znajdziesz ich na  portalach społecznościowych , forach internetowych i blogach!

Videoprezentacja

CV w formie video to nowy sposób aplikowania na wymarzone stanowisko.
W krótkim filmie kandydaci mogą zaprezentować swoją osobę i dokonania zawodowe. Videoprezentacje zdobywają coraz większą popularność.

Sieci takie jak Google i Facebook  promują videoprezentacje kandydatów, jak również krótkie filmiki przedstawiające specyfikę firmy. Należy pamiętać, że pierwsze wrażenie  jest najważniejsze, a jego efekt trwa długo. CV w formie video może pełnić rolę pierwszego spotkania kwalifikacyjnego. Do nagrania filmu należy się dobrze przygotować. Aby to zrobić, warto pamiętać o kilku zasadach. Używajmy prostych i krótkich zdań. Inaczej nasz odbiorca przestanie nas słuchać. Dozwolone jest zastanawianie się nad doborem słów, a nawet odrobina niepoprawności- odbiorca powinien mieć wrażenie, że nasz przekaz powstał specjalnie dla niego i jest autentyczny. Receptą na stworzenie dobrego wrażenia jest ukierunkowane spojrzenie i uśmiech. Należy zacząć od tego, co najważniejsze i przedstawić się w punktach.

Znaczenie firmy na rynku

Kandydat powinien mieć możliwość znalezienia jak najwięcej informacji na temat Firmy i przyszłego pracodawcy. Ważne jest tworzenie  i aktualizowanie profilu firmy
w mediach społecznościowych.

Nowoczesne metody rekrutacji i selekcji pracowników ułatwiają optymalizację procesów HR. Baza danych pozwala na ułatwienie procesów rekrutacyjnych i znalezienie odpowiednich kandydatów.

Istnieje wiele sposobów rekrutacji kandydatów. Jeśli poszukujesz wyjątkowych pracowników musisz uzbroić się w cierpliwość. Ważna jest kreatywność, innowacyjność w działaniu. Standardowa rekrutacja nie wystarczy, by znaleźć odpowiedniego kandydata. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zaprezentujesz ofertę pracy.

 

Życzymy powodzenia w procesach rekrutacyjnych!

Jest to praca marzeń tysięcy Polaków. Może również Twoja?

Dla kogoś kto rozważa karierę w branży transportowej, to jest pytanie warte uwagi. Praca ta kojarzy się nam z częstymi wyjazdami, poznawaniem różnych miejsc oraz ludzi. Wszystko wygląda tak kolorowo… W takim razie robimy prawo jazdy, zgłaszamy się do firmy rekrutacyjnej i zaczynamy ciekawe życie! O nie, wszystko wygląda łatwo tylko na obrazku. Ktoś z was kiedykolwiek pracował jako kierowca zawodowy? Większość pewnie nie, więc jak się dowiedzieć, czy praca kierowcy  jest dla Ciebie?

Czytaj dalej Jest to praca marzeń tysięcy Polaków. Może również Twoja?

Porady dla Kandydatów: Jak odbyć udaną rozmowę kwalifikacyjną?

Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych kryteriów na podstawie których pracownik jest przyjmowany do pracy. Dlatego, od tego jak wypadniemy podczas rozmowy w dużej mierze zależy to, czy zostaniemy w firmie zatrudnieni. Umiejętność zaprezentowania się w jak najlepszym świetle sprawia, że zwiększymy swoje szanse na otrzymanie wymarzonej posady. W końcu pierwsze wrażenie które wywołamy w drugiej osobie podczas pierwszego spotkania, a w tym wypadku w pracodawcy, zostanie najbardziej zapamiętane i może przesądzić o ostatecznym wyniku rozmowy. Oczywiście bezwzględną koniecznością jest udzielanie tylko prawdziwych informacji! Co zatem zrobić, aby wrażenie które wywrzemy było jak najlepsze? Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, aby pracodawca dobrze nas zapamiętał i chciał dać nam szanse zaprezentowania swoich umiejętności w pracy?

Czytaj dalej Porady dla Kandydatów: Jak odbyć udaną rozmowę kwalifikacyjną?

Porady dla pracodawców: Jak znaleźć dobrego pracownika?

Zajmując się własnym biznesem staramy się zadbać o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Wszystko powinno być dopięte na ostatni guzik, wszystko powinno spełniać nasze oczekiwania i marzenia. Wymarzony cel nie jest łatwy do osiągnięcia, jednak dążenie do uzyskania jak najlepszego efektu końcowego sprawia, że jesteśmy bardziej zadowoleni z samych siebie i z tego co tworzymy, bo wiemy że dajemy z siebie wszystko co najlepsze.

Czytaj dalej Porady dla pracodawców: Jak znaleźć dobrego pracownika?

Porady dla kandydatów: Jak napisać CV, które zdobędzie uznanie u większości pracodawców?

Przygotowanie idealnego CV nie jest tak trudne jak się wydaje. Przede wszystkim ma zainteresować przyszłego pracodawcę co jednomyślnie oznacza przedstawienie Twoich umiejętności, wiedzy oraz charakteru w jak najlepszy sposób. Najważniejszym zadaniem curriculum vitae jest przekonanie czytającego, że to właśnie Ciebie powinien zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną.

Czytaj dalej Porady dla kandydatów: Jak napisać CV, które zdobędzie uznanie u większości pracodawców?

Agencja Rekrutacyjna Ira Net – Rekrutacja pracowników, oferty pracy w Polsce i zagranicą.